Nje lider duhet te kete: Vizionin e duhur, Aftesine per ta realizuar dhe kapacitetin
per te qene sa me afer njerezve. Keto jane karakteristika qe nje grua i sjell me se miri
ne politike - Mariam Anderson

Suksesi vjen nga perpjekjet - Sofokliu

Progresi i gruas eshte progres per shoqerine
dhe progresi i shoqerise, eshte progres per gruan. - Hillary Clinton

Nje lider duhet te kete: Vizionin e duhur, Aftesine per ta realizuar dhe kapacitetin
per te qene sa me afer njerezve. Keto jane karakteristika qe nje grua i sjell me se miri
ne politike - Mariam Anderson

Suksesi vjen nga perpjekjet - Sofokliu

Progresi i gruas eshte progres per shoqerine
dhe progresi i shoqerise, eshte progres per gruan. - Hillary Clinton

  • icon3Kabineti 2013
    Informacioni i plotë mbi gratë në kabinetin e ri 2013
    »
  • icon4kandidate 2013
    Informacioni i plotë mbi kandidatet e partive politike në zgjedhjet kombëtare
    »

Miresevini

Në Shqipëri gratë përbëjnë gjysmën e popullsisë, por roli i tyre në strukturat vendimmarrëse të vendit mbetet ende i pabarabartë. Për shkak të çështjeve kulturore dhe sociale, për shkak të organizimit specific të strukturave drejtuese apo të partive politike dhe për çështje të ndryshme në lidhje me jetën politike në Shqipëri, gratë nuk janë të përfaqësuara...

Në Fokus

Panairi “Gjithcka per Gruan”

Ne kuader te festave te marsit, Rrjeti i Grave Barazi ne Vendimmarrje organizoi ne Tirane nje event tre ditor kushtuar teresisht grave dhe vajzave shqiptare: Panairi "Gjithcka per Gruan"  ne datat 7-9 mars prane Salles Kryesore te Muzeut Kombetar, i konceptuar si një angazhim i te gjithe aktoreve, si nga biznesi, si nga shoqeria civile, si nga media dhe nga vete grate, për të kontribuar në një mënyrë originale në promovimin e figures se gruas ne Shqiperi. Gjate zhvillimit te panairit ne te cilin kishin stendat e tyre te hapura kompanite dhe organizatat, u zhvilluan edhe workshope dhe forume diskutimi ne lidhje me ceshtje me interes te vecante per gruan dhe shoqerine. Paneliste te nderuar, eksperte te fushave te ndryshme, do te referuan mbi tema te ndryshme dhe diskutuan me...

Të Reja

Panairi “Gjithcka per Gruan”
Ne kuader te festave te marsit, Rrjeti i Grave Barazi ne Vendimmarrje organizoi ne Tirane nje event tre ditor kushtuar teresisht grave dhe vajzave shqiptare: Panairi "Gjithcka per Gruan"  ne datat 7-9 mars prane Salles Kryesore te Muzeut Kombetar, i konceptuar si një angazhim i te gjithe aktoreve, si nga biznesi, si nga shoqeria civile, si... Lexo më tepër

Përfaqësuesja e Posaçme e OSBE-së për Çështjet Gjinore viziton Shqipërinë, nxit përmirësimin e zbatimit të angazhimeve
Përfaqësuesja e Posaçme e Kryetarit të Radhës së OSBE-së për Çështjet Gjinore, June Zeitlin dhe Këshilltarja e Lartë e ODIHR-it për çështjet e komuniteteve rome dhe sinti, Mirjam Karoly, zhvilluan një vizitë tri-ditore në Shqipëri.. Pjesëmarrja e grave në politikë, dhuna ndaj grave dhe çështjet që prekin gratë rome dhe sinti... Lexo më tepër

Instat: Femrat shqiptare punojne me shume se meshkujt
“Femrat mesatarisht punojne dy tre ore me shume se meshkujt dhe dhunohen me shume ne vitin e dyte dhe te trete te marteses “ .Eshte kjo panorama qe ilustron te dhenat nga Instituti I Statistikave te Botimit “ Femrat dhe meshkujt ne shqiperi” ku jepet nje tablo e qarte mbi kontributin dhe perfshirjen e femrave dhe meshkujve te perfshire ne... Lexo më tepër

Tre deputete gra te PS dhe LSI japin doreheqjen, reagojne grate e Parlamentit
Grupi parlamentar i opozitës braktisi sot seancën parlamentare, në shenjë proteste, sipas përfaqësuesve të saj, se socialistët detyruan dy deputete gra që të japin dorëheqje nga e drejta e tyre për të hyrë në parlament prej listës së kandidatëve. Deputetet e listës së Lezhës mund të hynin në parlament pas dorëheqjeve nga mandati i... Lexo më tepër

Beqaj: Ne shqiperi semundja e kancerit prek cdo vit rreth 4 mije raste Gjate ketij viti do te vihen ne funksionim dy mamografe te levizshem
Në Shqipëri sëmundja e kancerit prek cdo vit një numër gjithnjë e në rritje qytetarësh. Autoritet flasin për një shifër prej 3500 deri 4000 mijë rastesh. Kjo sëmundje shfaqet në të gjitha format, por më të përhapura duket se janë ato të kancerit të mushkërive, zorrëve, të qafës së mitrës, dhe gjirit apo dhe të prostatës Në... Lexo më tepër

Susana Saliu: Ndasite etnike, problemi me I mprehte ne Maqedoni
Të enjten në Uashington do të mbahet Mëngjesi Kombëtar i Lutjeve, një aktivitet i përvitshëm ku marrin pjesë të ftuar nga mbarë bota. Mes tyre do të jetë edhe nënkryetarja e parlamentit të Maqedonisë, zonja Suzana Saliu. Zonja Saliu dha një intervistë për emisionin Ditari të Zërit të Amerikës. Zëri i Amerikës: Nesër ju do të... Lexo më tepër

Presidenti Nishani takohet me zonjёn Donfried, Ndihmëse e Posaçme e Presidentit dhe Drejtoreshë e Lartë për Çështjet Evropiane Donfried: SHBA do te mbeshtese integrimin europian te Shqiperise
Presidenti i Republikёs, Bujar Nishani zhvilloi njё takim nё Kёshillin Kombёtar tё Sigurisё me zonjёn Karen Donfried, Ndihmëse e Posaçme e Presidentit Obama dhe Drejtoreshë e Lartë për Çështjet Evropiane. Nё fillim tё takimit Presidenti Nishani, pasi evokoi me mirёnjohje mbёshtetjen qё Shtetet e Bashkuara tё Amerikёs i kanё dhёnё... Lexo më tepër

Presidenti Nishani dekoron dy tё mbijetuara nga Holokausti nё Shqipёri
Washington D.C. Kreu I Shtetit Shqiptar, Bujar Nishani gjate vizites se tij ne SHBA ka dekoruar zonjёn Anna Kohen dhe zonjёn Johanna Neumann dy tё mbijetuara nga Holokausti nё Shqipёri dhe veprimtare tё shquara nё informimin e opinionit amerikan pёr sakrificat e popullit shqiptar pёr tё shpёtuar hebrejtё dhe tё luftёs pёr tolerancё dhe... Lexo më tepër

Deklaratë për shtyp – 18 Janar 2014
Rrjeti i Grave Barazi në Vendimmarrje – një nga rrjetet më të mëdha të grave në Shqipëri – ka monituar gjatë kësaj periudhe zbatimin e Kodit Zgjedhor dhe specifikisht të Nenit 164.2[i] të tij përsa i përket zëvendësimit të ministrave njëkohësisht edhe deputetë, të cilët kanë dhënë dorëheqjen nga funskioni i deputetit. Ne... Lexo më tepër

Tanja Fajon : Shqiperia respekton rregullat e levizjes ne zonen Shengen
Sot hyn ne fuqi mekanizmi europian i pezullimit te perkohshëm të levizjes se lirë te vendeve të Ballkanit në zonën Shengen. Në një intervistë ekskluzive per ABC News, eurodeputetja Tanja Fajon shpjegon se ndryshe nga Serbia, Maqedonia dhe Bosnja, Shqipëria nuk përbën shqetësim për abuzimin e rregullave të Shengen dhe se informimi i duhur i... Lexo më tepër